خط تولید سبزی خشک شاهونی

فرآیند و مراحل خط تولید سبزی خشک (صفر تا صد)

تولید سبزی خشک به روش صنعتی و در حجم زیاد به دلایلی که در ادامه به آنها اشاره می شود توجیه منطقی و مقرون به صرفه ای دارد. در این مطلب سعی کرده ایم به طور دقیق و کامل شما را با نحوه ی تولید انواع سبزی خشک در کارخانه و یا کارگاه تولیدی آشنا سازیم. تمامی مراحل تولید و دستگاه های مورد نیاز برای راه اندازی کارگاه تولیدی سبزیجات خشک را به طور مفصل توضیح دادیم. تا اگر قصد راه اندازی چنین کسب و کاری را دارید بتوانید از این مطالب نهایت استفاده را ببرید.

خرید عمده سبزی خشک در ایران و در کل جهان طرفداران بسیاری دارد. به علت مصرف زیاد سبزی خشک و افزایش روز به روز تقاضای خرید، این محصول آینده ی بسیار خوبی پیش رو دارد.

به علل زیر مصرف سبزی خشک نسبت به سبزی تازه پیشنهاد می شود. و همین امر موجب استقبال بسیاری از تولید کنندگان صنایع غذایی، جهت ورود به عرصه ی تولید سبزی شده است.

دلایل تولید و فروش سبزی خشک

  • قابلیت استفاده طولانی مدت: سبزی خشک به علت رطوبت کمی که دارد، نسبت به سبزی تازه حجم کمتری را اشغال می کند. و همین امر موجب سهولت نگهداری و خرید تناژ سبزی خشک برای نگهداری طولانی مدت در انبار می شود. بسیاری از ارگان های نظامی و دولتی سبزی خشک هایی مثل شوید، نعنا، قورمه سبزی را در حجم و مقدار بسیار بالا به صورت فله تهیه می کنند. در انبار نگهداری می کنند تا هر زمان که نیاز داشتند بتوانند درجا در غذای خود استفاده کنند. یکی از بزرگترین خریداران عمده سبزی خشک همین ارگان های دولتی و نظامی هستند.
  • مقاومت در برابر آفات، بیماری ها و فساد: سبزی خشک به دلیل رطوبت حداقلی که دارد. امکان فساد در آن بسیار کم می باشد. و در صورتیکه در جای خشک و خنک نگهداری شود تا دوسال ماندگاری بدون افت کیفیت خوهاد داشت.
  • موجود بودن در همه فصلی از سال: در بعضی فصول برخی از سبزیجات کشت و برداشت نمی شوند. و در کل به عنوان مثال در زمستان مقدار سبزی تازه در بازار به حداقل میزان خود می رسد. همین امر موجب افزایش فروش عمده سبزی خشک بسته بندی شده در بازار می شود.

مراحل و فرآیند تولید سبزی خشک صنعتی:

1_ خرید و انتخاب سبزی تازه مناسب از کشاورز

2- تمیز کردن ابتدایی سبزی ها به عنوان مثال تکاندن گل و لای موجود در سبزی ها و سورت ابتدایی برای جداسازی مواد خارجی بزرگ

3-شستشو (شامل 3 یا 5 مرحله)

4- خرد کردن

5- خشک کردن

6- درجه بندی و سورت نهایی

7- فرمولاسیون و ترکیب برای سبزی خشک های ترکیبی

8- بسته بندی

9- انبار کردن

کنترل کیفی محصول سبزی خشک:

آزمون های کنترل کیفی فیزیکی و شیمیایی سبزی خشک و حد قابل قبول استاندارد :

آزمون های کنترل کیفی میکروبی سبزی خشک و حد قابل قبول استاندارد:

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اسکرول به بالا