معرفی انواعی از معروف ترین فلفل های دنیا

۴۵ نوع از معروف ترین فلفل های موجود در جهان + عکس

در این مطلب سعی کرده ایم تمامی انواع فلفل هایی که در جهان پرکاربرد و شناخته شده تر هستند را برایتان معرفی کنیم. و ویژگی های هر یک را به طور دقیق توضیح دهیم. این ویژگی ها شامل طعم و عطر، رنگ، خواص، کاربرد، خواستگاه طبیعی و درجه تندی می باشد. در قدیم درجه تندی را با واحدی به نام اسکوویل اندازه گیری میکردند.

بسیاری از افراد زمانی که اسم فلفل به گوششان می خورد سریعا مفهوم تندی در ذهنشان تداعی می شود. در صورتی که انواع مختلفی از فلفل وجود دارد. برخی بسیار شیر و ملایم و برخی مانند فلفل هابانرو بسیار تند و آتشین هست.

ظاهر آن ها از گرد و تپل، تا کشیده و باریک متنوع اند.

درجه تندی و اسکوویل چیست؟

درجه تندی فلفل و اسکوویل (Scoville) یک سیستم اندازه‌گیری است که برای تعیین تندی و حداکثر غلظت کاپسایسین (Capsaicin) در فلفل‌ها استفاده می‌شود. کاپسایسین ماده‌ای طبیعی است که مسئول تندی فلفل‌ها محسوب می‌شود.

اگر میخواهید اطلاعات دقیق تر و جامع تری درباره نحوه اندازه گیری درجه تندی فلفل ها و اسکوویل بدانید روی عنوان زیر کلیک کنید.

روش اندازه گیری تندی فلفل ها (اسکوویل+hplc)

در ادامه انواع فلفل ها به همراه خواستگاه طبیعی، ویژگی ها و کاربردشان را برایتان آورده ایم. هم چنین درجه ی تندی هر یک را بر اساس واحد اسکوویل نوشته ایم، هر چه این عدد بالا تر باشد، میزان تندی فلفل نیز بیشتر است.

1-فلفل دلمه ای (bell peppers)

خواستگاه: مکزیک

واحد اسکوویل: 0-50

انواع مختلفی از فلفل دلمه ای وجود دارد، اما همگی یک ویژگی مشترک دارند و آن هم طعم شیرین و ملایمشان است. این نوع از فلفل ها به دلیل طعم شیرین و ملایمی که دارند در آشپزی و تهیه انواع غذاها کاربرد زیادی دارند.

فلفل دلمه ای در رنگ های قرمز، سبز، زرد و گاهی نارنجی در دسترس است. در زیر به تفکیک هر کدام را برایتان معرفی کرده ایم.

* فلفل دلمه ای سبز (green bell peppers):

نوعی فلفل شیرین است که در مراحل ابتدایی رسیدگی و قبل از رسیدن به رنگ نهایی قرمز برداشت می شود. دارای طعم ملایم و شیرینی است و در تهیه بسیاری از سالاد ها، انواع پاستا و پیتزا کاربرد دارد. به لحاظ طعم کمی از بقیه قوی تر است.

این فلفل حاوی ویتامین A و C، سرشار از فیبر و آنتی اکسیدان است که می تواند به تقویت سیستم ایمنی و پیشگیری از سرطان کمک کند.

در ایران از این نوع فلفل برای تولید پودر پاپریکای سبز استفاده می کنند. در اصل پاپریکا نیست، اما در ایران به این عنوان معروف شده است. درصورتی که قصد خرید عمده پودر پاپریکا سبز را دارید می توانید از طریق همین سایت اقدام نمایید و با ما تماس بگیرید.

* فلفل دلمه ای قرمز(red bell peppers):

این نوع از فلفل در واقعی مرحله نهایی رسیدن فلفل دلمه از رنگ سبز به قرمز می باشد. دارای طعم شیرین و کمی متمایل به ترش است. به علت رنگ زیبا و جذابی که دارد در آشپزی و تهیه انواع سالاد کاربرد فراوان دارد.

همانند فلفل دلمه سبز، رنگ قرمز آن نیز سرشار از ویتامین A و C، انتی اکسیدان و فیبر است. که می تواند به حفظ سلامت پوست و سلامت دید شبکیه چشم کمک کند. درصد آنتی اکسیدان و خواص ضد سرطان آن از فلفل دلمه ای سبز بیشتر است. و این به دلیل رنگ قرمز آن می باشد.

باز هم یادآوری می کنیم که در ایران پودر فلفل دلمه ای قرمز به عنوان پودر پاپریکا شناخته و مصرف می شود. فروش عمده پودر پاپریکا قرمز به صورت تناژ و در حجم زیاد در شاهونی انجام می شود.

* فلفل دلمه ای زرد(yellow bell peppers):

این نوع از فلفل مرحله ی بعد از فلفل سبز است، از نظر طعم همانند فلفل دلمه ای سبز، طعم شیرین و ملایمی دارد. از نظر کاربرد و خواص نیز تفاوتی با بقیه فلفل دلمه ای ها ندارد.

* فلفل دلمه ای نارنجی(orange bell pepper):

زمان رسیدگی و برداشت این نوع، مابین رنگ زرد و قرمز قرار دارد. معمولا زمان بسیار کوتاهی در این رنگ قابل مشاهده است. و خیلی از مواقع اصلا به نارنجی نرسیده و مستقیما از زرد به قرمز تغییر رنگ میدهند. خواص و عطر و طعم مشابه مابقی این نوع از فلفل است.

2-فلفل پرپل بیوتی (purple beauty peppers)

خواستگاه: امریکای جنوبی

واحد اسکوویل: 0

فلفل “پورپل بیوتی” (Purple Beauty) یک نوع فلفل دلمه‌ای است که به دلیل رنگ بنفش جذاب خود شناخته می‌شود. در ادامه، اطلاعات مختصری درباره فلفل پورپل بیوتی را برای شما ذکر می‌کنیم:

1. ظاهر و رنگ: فلفل پورپل بیوتی دارای شکلی دلمه‌ای با سطح صاف و براق است. رنگ آن در مدل های با کیفیت آن، معمولاً به شدت بنفش و قرمز می باشد. بعضی از این فلفل‌ها در طول رشد و تکامل، از رنگ بنفش تیره و تازه به رنگ قرمز متمایل می شوند.

2. طعم و استفاده: فلفل پورپل بیوتی طعمی ملایم و متعادل دارد. با توجه به شیرینی ملایم آن، معمولاً در آشپزی به عنوان تزئین و یا به عنوان افزودنی در غذاها استفاده می‌شود. میتوان هم به صورت تازه و هم به صورت پخته شده در طبخ و دستور غذاها به کار برد.

3. رشد و کاشت: فلفل پورپل بیوتی در مناطق با آب و هوای گرم و آفتابی بهتر رشد می‌کند. برای کاشت آن، معمولاً نیاز به گلدان یا باغچه‌ای با خاک حاصلخیز و دمای مناسب (حدود ۲۰-۲۵ درجه سانتیگراد) دارید. معمولا این نوع از فلفل در گلخانه ها کشت می شود. زمان رسیدگی بذرها و رشد گیاه وابسته به شرایط آب و هوایی است.

4. مراقبت‌های لازم: به منظور رشد بهتر و سالمتر فلفل پورپل بیوتی، نیاز به مراقبت‌های ویژه ای مانند آبیاری منظم، کوددهی مناسب، حفظ رطوبت خاک و مقابله با آفات و بیماری‌ها دارید. همچنین، پیشنهاد می‌شود گیاه را در معرض نور خورشید مستقیم قرار دهید.

3-فلفل ایتالیایی شیرین (italian sweet peppers)

خواستگاه: ایتالیا

واحد اسکوویل: 0-100

فلفل “ایتالیایی شیرین” یک نوع فلفل دلمه‌ای است که در ایتالیا و سایر نواحی جهان پرورش داده می‌شود. در ادامه، اطلاعاتی درباره فلفل ایتالیایی شیرین را برای شما آورده ایم:

1. ظاهر و رنگ: فلفل ایتالیایی شیرین دارای شکلی دلمه‌ای یا بیضی است. اندازه آن معمولاً متوسط تا بزرگ است. این فلفل‌ها رنگ‌های متنوعی می‌توانند داشته باشند، از جمله قرمز، سبز، زرد و نارنجی. در برخی موارد، در طول رشد و تکامل، رنگ آن‌ها تغییر می‌کند و از رنگ سبز به رنگ قرمز یا زرد می‌رسد.

2. طعم و استفاده: فلفل ایتالیایی شیرین دارای طعم شیرین و ملایم است. از آن برای تهیه غذاهای ایتالیایی مانند پاستا، پیتزا، سالاد و غذاهای سرخ شده و پخته استفاده می‌شود. طعم ملایم آن اجازه می‌دهد تا در ترکیب با دیگر مواد غذایی به خوبی ترکیب شود و طعم و رنگ زیبایی به غذا ببخشد.

3. رشد و کاشت: فلفل ایتالیایی شیرین در مناطق با آب و هوای گرم و خنک رشد می‌کند. برای کاشت آن، نیاز به باغچه‌ای با خاک حاصلخیز و خاک اصلاح شده با کمپوست دارید. زمان و میزان رشد گیاه وابسته به شرایط آب و هوایی است.

4-فلفل ملرز (melrose peppers)

5-فلفل شیشیتو (SHISHITŌ PEPPERS)

خواستگاه: ژاپن

واحد اسکوویل: 50-200

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اسکرول به بالا